05
czerwiec
5 czerwca 2012 08:00 — 10 lipca 2012 17:00
Dom Polsko-Słowacki
Dom Polsko-Słowacki, Rynek 1, Gorlice, Małopolskie, 38-300, Polska
Wstęp wolny
Ładowanie Wydarzenia
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

SZTUKA NAIWNA

WYSTAWA MALARSTWA STEFANA TELEPA I SŁOWACKIEGO PRZYJACIELA MIROSLAVA POTOMY

W dniu 5 czerwca 2012 r. w Domu Polsko-Słowackim odbył się wernisaż wystawy malarstwa Stefana Telepa i Miroslava Potomy. Na obrazach tych artystów ożywają tradycyjne zajęcia i obyczaje mieszkańców Beskidu Niskiego, wpisane w pełen uroku krajobraz Łemkowszczyzny.  Choć obaj  pierwszy raz spotkali się jako laureaci Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut im. Edwarda Sutora  w Nowym Targu, to w ich malarstwie można dopatrzeć się wielu podobieństw.  Przebija z nich jakaś tęsknota za tradycyjnym rytmem życia. Ich wypowiedzi artystyczne są szczere i bezpośrednie, pozbawione zapożyczonych manier, bardzo realistyczne i proste w formie.

W spotkaniu uczestniczyli goście z Polski i Słowacji, m.in. Konsul Republiki Słowacji Tomáš Kašaj i Burmistrz Gorlic Witold Kochan.

Stefan Telep – urodził się w 1957 roku. Jest malarzem nieprofesjonalnym i mieszka w Zdyni. Malarstwem olejnym zajmuje się od 1990 roku. Należy do Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza w Gorlicach. Jest laureatem nagrody i wyróżnienia im. A. Długosza. Swoje prace wystawiał na licznych wystawach krajowych, jak również na Słowacji.

Miroslav Potoma – urodził się w 1962 roku w Stročinie na Słowacji. Rysowaniem i malowaniem zajmował się już od najmłodszych lat. Jest członkiem założycielem klubu plastycznego przy oddziale Macierzy Słowackiej w Stropkovie. Jest również jego najaktywniejszym członkiem uczestnicząc w wielu wystawach nie tylko na Słowacji ale także w Czechach, Polsce, Niemczech i Francji.

Prace obu artystów reprezentują nurt sztuki naiwnej. Stefan Telep został uznany za typowego jej przedstawiciela, a Miroslav Potoma – za charakterystycznego. Są laureatami pierwszego miejsca Biennale Sztuki Naiwnej i Art Brut Pogranicza Polsko-Słowackiego im. Edwarda Sutora.

Plakat

Szczegóły

Początek:
5 czerwca 2012 / 08:00
Koniec:
10 lipca 2012 / 17:00
Cena:
Wstęp wolny
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia