05
sierpień
5 sierpnia 2019 13:00 — 9 sierpnia 2019 16:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach, Rynek 1, Gorlice, Małopolska, 38-300, Polska
zł250
Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

WARSZTATY ROBOTÓW – WAKACJE 2019

 

Gorlickie Centrum Kultury w ramach „AKCJI LATO 2019” zaprasza dzieci i młodzież (w wieku od 5 lat) na Warsztaty robotów, które odbędą się w budynku GCK.

 

Zajęcia prowadzone będą w grupach 16- osobowych i odbędą się w następującym terminie:

SIERPIEŃ:                5 do 9 sierpnia 2019               w godz. 13:00 do 16:00        

 

Zajęcia z robotyki prowadzone są przez młodych inżynierów, pasjonatów robotyki, którzy próbują zaszczepić w uczestnikach zafascynowanie nowymi technologiami, robotyką, programowaniem oraz zmienić stereotyp mówiący o tym, iż nauki ścisłe są nudne i trudne do opanowania. Zajęcia prowadzone są zgodnie z zasadą dydaktyki eksperymentalnej, tym samym wpisują się w nurt nowoczesnej edukacji.

Zajęcia dają możliwość ukształtowania w uczestnikach działania twórczego, niestandardowego, wymagającego innowacyjnego myślenia oraz pracy w grupie. Zwiększają kreatywność, tworzą możliwości budowania i weryfikowania własnych teorii poznawczych, twórczego rozwiązywania problemów oraz ich analizowania. Oprócz rozwoju zdolności konstruktorskich, uczestnicy zajęć nabędą również umiejętności programowania, które na pewno przydadzą się w świecie, gdzie robotyka i automatyka rozprzestrzeniają się niczym wirus zajmując coraz większe obszary naszego życia.

 

Tematyka zajęć:

  1. Co to jest robotyka

Wprowadzenie: Robotyka, co to jest, gdzie się stosuję, jakie dziedziny nauki w sobie zawiera. Omówienie pojęcia momentu obrotowego, jak wpływa długość ramienia na odległość osiągniętą przez kulkę wystrzeloną przez robota. Pojęcie prądnicy i silnika, powstawanie prądu elektrycznego oraz jego wykorzystanie. Zastosowanie czujnika dotyku (można wykorzystać w katapulcie jako wyzwalacz).

Programowanie: podstawowe zasady i elementy programowania robotów LEGO (pętle, switch itd.), programowanie napędów (zmiana mocy na silniku) wykorzystanie czujnika dotyku.

Roboty: Easyboot, pojazd ręczny, handshooter, Katapulta– zawody w strzelaniu kulkami na odległość.

Zawody: Strzelanie kulkami na odległość ( ewentualnie strzelanie do celu).

  1. Roboty z Filmów i pojazdy

Wprowadzenie: Jakie są znane roboty z filmów, maszyny, urządzenia pojazdy gadgety występujące w filmach (spiderman, transformers itd.). Zasada działania i wykorzystanie czujnika podczerwieni, wykorzystanie czujnika podczerwieni jako czujnika odległości (jak działa, gdzie w życiu codziennym możemy spotkać się z takim czujnikiem (pilot tv, bariery optyczne itd.) Gdzie w przyrodzie możemy zobaczyć podobne zachowania np. nietoperze (tu raczej czujnik ultra dźwiękowy, można o tym wspomnieć, podobna zasada działania-odbijanie fal od przeszkody i pomiar czasu od wysłania do powrotu).

Program: Programowanie z wykorzystaniem czujnika podczerwieni/ultradźwiękowego, omijanie przeszkód, reakcja na przeszkodę (podnoszenie rąk, wydanie dźwięku, wyświetlenie grafiki na ekranie itd.)

Roboty: Walle, wyścigówka, ciągnik z przyczepą, multibot

Zawody: Testowanie robotów, zadania do wykonania w programie.

 

  1. Walki Robotów

Wprowadzenie: Przedstawienie koncepcji walk robotów, kto zostaje zwycięzcą. Zachęcenie do budowania broni własnego pomysłu, podpowiedź w jaki sposób najlepiej zbudować broń

Zasady walk robotów

Program: Sterowanie z pilota lub komputera (NXT 2.0). Programowanie dla grup, które skończyły roboty i budowę broni, zadania typu: jazda po kwadracie, ósemki itd.

Roboty: podstawa łazika.

Zawody: walki robotów.

  1. Giga roboty

Wprowadzenie: Dzień kulminacyjny, budujemy największe roboty LEGO, wprowadzenie jak działają poszczególne roboty.

Program: Kursanci programują roboty przy pomocy instruktorów, w razie potrzeby lub braku czasu można wykorzystać gotowe programy LEGO.

Roboty: Alfa Rex, Skorpion, Wąż

Zawody: Testowanie robotów.

 

  1. Zwierzęta

Wprowadzenie: Pogadanka na temat zwierzą, jakie występują w Polsce i na świecie. Rozmowa na temat robotów powstałych na bazie budowy i zachowania zwierząt, podobieństwa i różnice (np. roboty kroczące, roboty pływające drony itd.). Gdzie można je wykorzystać np. wojsko, zdjęcia lotnicze, badania przyrodnicze itd.

Program: Programujemy roboty z wykorzystaniem dotychczas poznanych elementów zawartych w robotach, podsumowanie zdobytej wiedzy.

Roboty: grzechotnik, kaczka, piesek, ryba, lama

Zawody: Rozdanie dyplomów dla uczestników.

 

Organizator zapewnia:

– Zestawy edukacyjne LEGO EV3

– Akumulatory do zestawów LEGO

– Laptopy

– Specjalnie przygotowany program edukacyjny

– Instrukcje dla kursantów

– Opiekę wykwalifikowanych instruktorów

– Dyplomy dla uczestników

 

Kosz bloku pięciodniowego:  250 zł/osobę

Zapisów można dokonywać osobiście w sekretariacie GCK lub pod nr tel. 18 35 35 695.

 

UWAGA!!!

Po odbiór biletu na ww. termin zajęć zapraszamy w terminie 01.07- 02.08.2019 r.

(w przypadku nieodebrania biletu w ww. terminie uczestnik zostanie skreślony z listy zapisów i nie będzie miał możliwości wzięcia udziału w warsztatach).

 

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych dziecka oraz wykorzystanie wizerunku

 

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

ZAPRASZAMY!

Szczegóły

Początek:
5 sierpnia 2019 / 13:00
Koniec:
9 sierpnia 2019 / 16:00
Cena:
zł250
Wydarzenie Kategoria:
Organizator:

Nadchodzące wydarzenia