22 marca 2018 10:00 — 24 marca 2018 17:00
Dom Polsko-Słowacki im. Dušana Jurkoviča w Gorlicach

Gorlice, Małopolska 38-300 Polska

XIII PRZEGLĄD PALM WIELKANOCNYCH ORAZ STOŁU WIELKANOCNEGO

W sali kameralnej Gorlickiego Centrum Kultury w dniu 22 marca 2018 r. odbyła się XIII edycja Przeglądu Palm Wielkanocnych oraz Stołu Wielkanocnego. Do Przeglądu zostały zaproszone jednostki i stowarzyszenia z terenu powiatu gorlickiego, które na co dzień pracują z osobami niepełnosprawnymi.

Celem przeglądu jest kultywowanie tradycji związanych ze Świętem Wielkiej Nocy, a także integracja osób niepełnosprawnych i ich aktywizacja do uczestnictwa w życiu społecznym.

W przeglądzie wzięło udział 11 ośrodków:

1. Dom Pomocy Społecznej w Gorlicach, ul. Sienkiewcza

2. Dom Pomocy Społecznej w Gorlicach, ul. Michalusa

3. Dom Pomocy Społecznej w Klimkówce

4. Dom Pomocy Społecznej w Sękowej

5. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bielance

6. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lipinkach

7. Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej w Kobylance

8. Dom Rehabilitacyjno – Opiekuńczy „Caritas”w Gorlicach, ul. Konopnickiej

9. Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach, ul. Michalusa

10.  Dzienny Ośrodek Wsparcia w Gorlicach, ul. Węgierska

11.  Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Gorlicach, ul. Tuwima

Wszystkich uczestników przeglądu oraz przybyłych gości przywitali: dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury Janusz Zięba oraz Ewa Chłanda prezes Gorlickiego Stowarzyszenia Pomocy Społecznej „Succurrere”.

Po uroczystym poświęceniu pokarmów, którego dokonał ksiądz Józef Makowski rozpoczęły się prezentacje przepięknie udekorowanych i zastawionych tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami stołów oraz palm przez delegacje poszczególnych ośrodków. Każda jednostka zaprezentowała swoje prace przed jury, charakteryzując poszczególne potrawy i dekoracje, dowodząc, że nie są przypadkowe i każda z nich ma symboliczne znaczenie.

Jury w składzie:
– Agnieszka Woźniak; konsultant, twórczyni pisanek
– Anna Nowacka; kustosz muzealny, długoletni pracownik i kierownik Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach,
– Tomasz Tajak; plastyk Gorlickiego Centrum Kultury,
zwracało uwagę na tradycyjność potraw oraz materiałów użytych do wykonania palm wielkanocnych a także na walory artystyczne i estetykę.

Po prezentacjach stołów, każdemu z ośrodków zostały wręczone pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

Wydarzenie zakończono degustacją tradycyjnych potraw wielkanocnych i świątecznych wypieków.

22 marca 2018 / 10:00
24 marca 2018 / 17:00