W dniu 23 marca 2021 w Gorlickim Centrum Kultury rozstrzygnięto „Konkurs Plastyki Obrzędowej na Pisankę Wielkanocną”.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, młodzieży uczęszczającej do szkół średnich i osób dorosłych zrzeszonych w grupach, w kołach, organizacjach, ośrodkach z terenu powiatu gorlickiego np. Kół Gospodyń, Dziennych Ośrodków Wsparcia, Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej itp. Mile widziane były też zgłoszenia indywidualne z terenu powiatu gorlickiego.

Celem konkursu jest zachowanie elementów twórczości ludowej, rozbudzenie zainteresowań tradycyjną sztuką plastyczną oraz pełniejsze poznanie przez uczestników form kultury regionalnej.

Komisja artystyczna w składzie:

Anna Bąk kustosz muzealny, długoletni kierownik Ośrodka Budownictwa Ludowego Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku.

Anna Niemczyńska Szurek – etnolog, muzealnik, kustosz w Skansenie Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku.

Leszek Brzozowski – muzealnik, były kierownik Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach oraz Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku

poddała ocenie prace wykonane przez 165 uczestników konkursu z 29 placówek, z czego:

w kategorii I (klasy I-III szkoły podstawowej) – wzięło udział 39 uczestników,

w kategorii II (klasy IV-VI szkoły podstawowej) – 62 uczestników,

w kategorii III (klasy VII i VIII Szkoły podstawowej) – 30 uczestników,

w kategorii IV (uczniowie szkół średnich) – wzięło udział 2 uczestników, oraz

w kategorii dorośli – 32 uczestników, w tym 5 zgłoszeń twórców indywidualnych.

W tegorocznej edycji konkursu komisja postanowiła przyznać:

dwanaście pierwszych miejsc, trzynaście drugich miejsc, czternaście trzecich miejsc, oraz dwadzieścia wyróżnień we wszystkich pięciu kategoriach.

W kategorii I

Laureatkami pierwszego miejsca zostają:

  1. Nikola Moroń uczennica klasy III Szkoły Podstawowej w Bystrej
  2. Gaja Rosin uczennica klasy I Zespołu Szkół w Moszczenicy

 Laureatkami drugiego miejsca zostają:

  1. Justyna Zimowska uczennica klasy III MZS nr 1 W Gorlicach
  2. Natalia Urbanek uczennica klasy III SP w Siedliskach
  3. Marlena Stępień uczennica klasy I MZS nr 1 w Gorlicach
  4. Emilia Bartusik uczennica klasy III MZS nr 6

 Laureatki trzeciego miejsca:

  1. Milena Kołodziej uczennica klasy  II MZS nr 1 w Gorlicach
  2. Lena Konieczny uczennica klasy  II MZS nr 1 w Gorlicach
  3. Jadwiga Mężyk uczennica klasy  I MZS nr 1 w Gorlicach

Wyróżnienia otrzymują:

  1. Weronika Bulanda uczennica klasy  II ZS w Moszczenicy
  2. Emilia Dziuban uczennica klasy III MZS nr 1 w Gorlicach
  3. Amelia Gawron uczennica klasy  I ZS w Moszczenicy

 W kategorii II

Laureatkami pierwszego miejsca zostają:

  1. Joanna Kawa uczennica klasy IV ZSP w Łużnej
  2. Aleksandra Kawa uczennica klasy V ZSP w Łużnej
  3. Judyta Urbanek uczennica klasy V SP w Siedliskach
  4. Maja Bara uczennica klasy IV SP w Bobowej

 Laureatami drugiego miejsca zostają:

  1. Bartosz Waląg uczeń klasy V ZS w Moszczenicy
  2. Sławomir Sądelski uczeń klasy VI SP w Dominikowicach
  3. Szymon Sobczyk uczeń klasy IV SP w Kobylance

 Laureaci trzeciego miejsca:

  1. Jakub Kamyk 10 lat , uczeń Szkoły Podstawowej w Bobowej
  2. Karina Sądelska uczennica klasy VI SP w Dominikowicach
  3. Barbara Jurek uczennica klasy VI SP w Bobowej
  4. Oliwia Kalisz uczennica klasy IV SP w Kobylance

Wyróżnienia otrzymują:

  1. Wiktoria Przybyłowicz uczennica klasy IV SP w Kobylance
  2. Bartłomiej Bożek uczeń klasy IV ZS w Moszczenicy
  3. Maja Wojna uczennica klasy IV SP w Siedliskach
  4. Adrian Buczyński uczeń klasy V ZSP w Wysowej Zdrój
  5. Nikola Pajdzik uczennica klasy V SP w Uściu Gorlickim
  6. Dominika Skrobot uczennica klasy V ZSP nr 1 w Łużnej

W kategorii III

Laureatkami pierwszego miejsca zostają:

  1. Nadia Słomka uczennica klasy VII ZSP w Łużnej
  2. Krystyna Skrobot uczennica klasy VII ZS w Moszczenicy

Laureatami drugiego miejsca zostają:

  1. Natalia Bożek uczennica klasy VII ZS w Moszczenicy
  2. Julia Bal uczennica klasy VII SP w Kobylance
  3. Wojciech Przybyłowicz uczeń klasy VII SP w Dominikowicach

 Laureaci trzeciego miejsca:

  1. Kacper Waląg uczeń klasy VIII ZS w Moszczenicy
  2. Kacper Święs uczeń klasy VII SP w Dominikowicach      
  3. Julia Kopylec uczennica klasy VII SP w Łużnej
  4. Sara Zych uczennica klasy VII SP w Siedliskach
  5. Gabriela Lisowicz uczennica klasy VII SP w Uściu Gorlickim

Wyróżnienia  w tej kategorii otrzymują:

  1. Milena Wojna uczennica klasy VII SP w Siedliskach
  2. Kinga Sądelska uczennica klasy VII SP w Dominikowicach
  3. Wojciech Zych uczeń klasy VII SP w Siedliskach
  4. Oliwia Kawa uczennica klasy VII SP w Kobylance
  5. Martyna Duduś uczennica klasy VII SP w Dominikowicach

W kategorii IV

 Pierwsze miejsce :

  1. Miłosz Koralik uczeń klasy II bT ZSZ w Bobowej (internat) 

 Trzecie miejsce  :

  1. Adam Mazur uczeń klasy II bT ZSZ w Bobowej (internat )   

W kategorii V

Laureatami pierwszego miejsca zostają:

  1. Pan Adam Sarnecki
  2. Pani Zuzanna Szurek z Kobylanki
  3. Filip Standt – SOSW w Kobylance  

Laureatami drugiego miejsca zostają:

  1. Pani Urszula Cetnarowska WTZ Bielanka
  2. Pan Krystian Janiszewski  WTZ Bielanka
  3. Pan Kazimierz Adasiewicz WTZ Bielanka  

 Laureaci trzeciego miejsca:

  1. Pani Jolanta Czech z Kobylanki
  2. Pani Agata Łukaszyk                            
  3. Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylance
  4. Stowarzyszenie Przyjaciół Folkloru

Wyróżnienia  w tej kategorii otrzymują:

  1. WTZ w Bieczu
  2. Pani Małgorzata Burkot – DPS w Gorlicach ul. Sienkiewicza
  3. Środowiskowy Dom Samopomocy w Bieczu
  4. Pani Michalina Cabalska – DPS w Gorlicach, ul. Michalusa
  5. WTZ DRO Caritas w Gorlicach
  6. SOSW w Kobylance

Jury wraz z organizatorem Konkursu – Gorlickim Centrum Kultury serdecznie dziękuje uczestnikom, nauczycielom i opiekunom za zaangażowanie w przygotowanie i realizację Konkursu. Pomimo utrudnień wynikających z sytuacji epidemiologicznej Konkurs cieszył się Państwa zainteresowaniem, co przełożyło się na dużą ilość nadesłanych prac i ich wysoki poziom artystyczny. Dziękujemy Placówkom, które po raz pierwszy wzięły udział w Konkursie, tj. Domom Pomocy Społecznej, Warsztatom Terapii Zajęciowej, Środowiskowym Domom Samopomocy, Specjalnym Ośrodkom Szkolno-Wychowawczym, Kołom Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeniom. Mamy nadzieję, że Konkurs na stałe zagości w Państwa corocznym kalendarzu.

 

Odbiór przyznanych laureatom nagród rzeczowych oraz dyplomów ( dla każdego uczestnika, opiekuna lub nauczyciela oraz dla szkoły bądź placówki) nastąpi w dniu 31 marca 2021 r. w godzinach 9.00 – 18.00 (środa) oraz 1 kwietnia 2021 r. w godzinach 9.00 – 17.00 (czwartek) w Gorlickim Centrum Kultury.  

 

 

Projekt i wykonanieAgencja Reklamowa TDesign Center - Reklama - Poligrafia - Skład DTP - Strony internetowe
Skip to content