Dnia 9 stycznia br. odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne, którego organizatorem był Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. W tym roku po raz drugi, z uwagi na remont Gorlickiego Centrum Kultury, uroczystość miała miejsce w gmachu „Sokoła” przy ul. Jagiełły. Było to spotkanie połączone z wręczeniem nagród burmistrza Miasta Gorlic za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, a także za osiągnięte wyniki sportowe. Na noworocznej gali spotkali się samorządowcy, przedstawiciele gorlickich organizacji, stowarzyszeń i instytucji, a także przedsiębiorcy.
Uroczystość w tym roku była dla nas szczególna, ponieważ aż 3 grupy z Gorlickiego Centrum Kultury zostały wyróżnione.
Dziecięca Grupa Teatralna „Być może” , choć jest najmłodszą spośród naszych grup, wyróżnienie burmistrza dostała po raz drugi. Już w roku 2021 zostali oni uhonorowani tym zaszczytnym tytułem. Serdecznie gratulujemy naszym najmłodszym gorlickim aktorom!
Dziecięca Grupa Teatralna „Być może”
powstała w marcu 2020 roku, a ich debiutem scenicznym był spektakl „Śni mi się wszystko”, który otrzymał I miejsce w jubileuszowym 35. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK. Grupę tworzą dzieci i młodzież w wieku od 5 do 15 lat. Opiekunem, reżyserem i scenografem jest Tomasz Tajak, inspicjentem zaś Aldona Strugała-Piórkowska. Zespół zrealizował wiele spektakli i działań m.in spektakl „Felicja Kelicja – fochy i achy”. Najmłodsi członkowie grupy wystąpili w koncercie bożonarodzeniowym „Radość Bożego Narodzenia” realizowanym przez telewizję TVP3 Kielce, emitowanym na antenach ogólnopolskich telewizji. Młodzi aktorzy występowali również gościnnie w spektaklach: „Dorotka w Krainie Oz”, „Betlejem Polskie”, „Pastorałka”, „Chory z urojenia”, „Zaślubiny” realizowanych przez Grupę Teatralną „Otwarte Drzwi”. W 2022 r. Dziecięca Grupa Teatralna „Być może” spektaklem „Kamienica” wywalczyła Nagrodę Specjalną w 37. edycji BAJDURKA! Jak wskazał przewodniczący komisji: „Przyznaliśmy tę nagrodę za wyobraźnię plastyczną, urzekającą historię i cudowne role aktorskie”. Spektakl doceniła także publiczność – grupa zajęła drugie miejsce w internetowym głosowaniu o Nagrodę Publiczności. Debiutujący aktorzy z Gorlic zostali zaproszeni także do udziału w odbywającym się w krakowskiej Cricotece Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci „Podskoki i wykręty”.
Pozostałe dwie grupy „Radość Tworzenia” i Teatr Eksperymentalny „Ergo” dostały wyjątkowe wyróżnienie po raz pierwszy, z czego jesteśmy niesamowicie dumni i życzymy obydwóm grupom dalszych sukcesów.
Grupa Teatralna „Radość Tworzenia”
Grupa Teatralna „Radość Tworzenia” to grupa teatralna osób z niepełnosprawnością, działająca w Gorlickim Centrum Kultury od 2014 roku. Realizowane przez „Radość Tworzenia” spektakle mają niezwykłą wartość merytoryczną oraz są zjawiskiem artystycznym i społecznym o skali ogólnopolskiej. Celem grupy jest integracja osób z niepełnosprawnościami i poprawa ich funkcjonowania w lokalnym środowisku oraz przełamywanie stereotypów wobec osób ze szczególnymi potrzebami. W 2015 r. podczas Krakowskich Spotkań Artystycznych GAUDIUM spektakl „Bo rodzina jest najważniejsza” zdobył pierwsze miejsce oraz nagrodę publiczności za grę aktorską i autentyczność. W 2017 r. zespół miał premierę sztuki pt. „Bajka czasem wkracza w życie” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, podczas wydarzenia pn. „Pociąg do teatru”. W 2019 r. odbyła się premiera sztuki „Dom bez okien” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. W 2022 r. podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Teatralnego „Skrzydlaty Teatr” zdobyli I nagrodę za spektakl „Bór”. Od 2017 roku reżyserem scenografem i opiekunem Grupy teatralnej jest Tomasz Tajak – instruktor Gorlickiego Centrum Kultury, współpracuje z nimi także socjoterapeuta Halina Wąsowska-Schirmer.
Teatr Eksperymentalny „Ergo”
Teatr Eksperymentalny Gorlickiego Centrum Kultury „ERGO” powstał w 2011 roku. Od września 2021 roku opiekunem grupy jest Klaudia Jaśkowska – instruktor tańca GCK. Grupa tworzy spektakle teatru ulicznego, widowiska fireshow, LED show, happeningi, a także spektakle sceniczne. Na swoim koncie ma wiele występów. W tym roku Teatr aktywnie włączył się w uświetnienie obchodów Roku Ignacego Łukasiewicza, występując m.in. podczas podsumowania „Szkolnego Kongresu Naftowego. Ignacy Łukasiewicz w Gorlicach”. Grupa „ERGO” zaprezentowała także widowisko fireshow podczas Festiwalu Światła i Inauguracji Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce, organizowanego w ramach Dni Gorlic. Zaprezentowała także wyjątkowy, inspirowany postacią Łukasiewicza spektakl „Narodziny światła”, którego premiera miała miejsce w październiku na gorlickim Rynku.
Nie mogło zabraknąć wyróżnienia dla niezastąpionego instruktora Gorlickiego Centrum Kultury, Tomasz Tajaka w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Tomasz Tajak
Artysta plastyk, animator kultury, reżyser. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, instalacją sakralną. Jako Instruktor ds. plastyki i teatru w Gorlickim Centrum Kultury, prowadzi zajęcia teatralne i plastyczne. Uczestnicy pracowni plastycznej prowadzonej przez Tomasza Tajaka, biorą udział w licznych konkursach w kraju i za granicą, zdobywając wysokie miejsca, a także przechodzą pomyślnie egzaminy wstępne do szkół plastycznych i wyższych uczelni artystycznych. Tomasz z powodzeniem prowadzi także zajęcia teatralne, które są poza Gorlicami, jednym z najbardziej rozpoznawalnych zjawisk animacyjnych. Nadał działaniom grup teatralnych niezwykle indywidualny rys artystyczny, połączony z profesjonalizmem i dbaniem o najwyższą jakość w najdrobniejszych szczegółach – w warstwie kompozycyjnej, językowej, scenograficznej, muzycznej i wizualnej.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, którzy zostali wyróżnieni w obszarze kultury i sportu oraz życzymy dalszych sukcesów.
Najważniejszą nagrodę, czyli statuetkę Dersława Karwacjana otrzymał Zdzisław Tohl – artysta i długoletni dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach! Statuetka wręczona przez burmistrza Rafała Kuklę to podziękowanie za życiowy dorobek i wybitne zasługi na rzecz Miasta Gorlice.
To też symboliczne zwieńczenie zawodowej drogi Zdzisława Tohla, który przeszedł na emeryturę, po latach pracy.
Spotkanie było okazją do podsumowania Roku Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach. Zgromadzeni goście obejrzeli m.in. film z Dni Gorlic i Festiwalu Światła.
W swoim wystąpieniu Rafał Kukla podsumował miniony rok, który upłynął pod znakiem bardzo ważnych inwestycji dla naszego miasta.
Poinformował też gości o planach na ten rok oraz podziękował wszystkim za współpracę w minionym 2022 roku.
Tego wieczoru nie zabrakło wyjątkowej oprawy muzycznej. W tym roku, wydarzenie uświetnił koncert w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach.
Zgromadzeni licznie goście, wysłuchali m.in. kolędy „Wśród nocnej ciszy” w wykonaniu duetu skrzypcowego – Pauliny Skrobot i Karola Barana, których przygotowała Marta Poradowska.
Na scenie zaprezentowała się także utalentowana saksofonistka Nadia Dusza. Akompaniament do utworu wykonała Magdalena Zębala. W trakcie spotkania wystąpił także kwintet saksofonowy w składzie: Nadia Dusza, Emilia Jędrzejowska, Karol Kiełbasa, Gabriela Kucharska, Adrian Górski. Zarówno solistkę jaki i kwintet przygotował Krzysztof Bagnicki.
Tego wieczoru na scenie zagrał także „Flex Band” – zespół prowadzony przez Rafała Pajora oraz Ewę Borcz, który wykonał: Let It Snow, Cyclone oraz składankę utworów Michael’a Jacksona.
Na zakończenie spotkania, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla oraz Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak złożyli najserdeczniejsze życzenia. Do życzeń dołączył się również Radny Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń. Na koniec wszyscy zebrani goście wznieśli noworoczny toast.