Gorlickie Centrum Kultury we współpracy z Urzędem Miejskim w Gorlicach zaprasza na 10. edycję Festiwalu 4 Strony Karpat, który odbędzie się w dniach 24-25 sierpnia na gorlickim Rynku. Jak co roku gwarantujemy potężną dawkę folkowej muzyki z pogranicza kultur.

Tegorocznej odsłonie festiwalu towarzyszyć będą II Targi turystyczne marki Karpating, pachnące warsztaty piernikowe, warsztaty koronki klockowej, degustacja produktów regionalnych oraz atrakcje dla dzieci.

Targi turystyczne marki Karpating organizowane są w ramach projektu LGD Beskid Gorlicki pt. „Gościnny Karpating”, który uzyskał dofinansowanie w konkursie ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa w 2024 r. pn. „Małopolska Gościnna – II edycja”.

Podczas dwóch dni z muzyką folkową zagrają:

24 sierpnia (sobota) start 18:00

Degustacja produktów regionalnych
sobota-niedziela, 24-25.08, godz. 15.00 – 21.00
gorlicki Rynek

________________________________________________________________________________________________

O artystach:

VOŁOSI

„Słuchać i patrzeć na VOŁOSI to jak być pod zaklęciem”
Jun-Lin Yeoh, Rainforest World Music Festival

Polska grupa VOŁOSI jest fenomenem na światowej scenie muzycznej. Powstała w wyniku niespodziewanego spotkania tradycyjnych i współczesnych artystów w samym sercu polskich gór. Ich opierający się na dialogu styl muzyczny łączy w sobie elementy rocka, jazzu, muzyki filmowej, ambientu, world. To z jednej strony najwyższa jakość – z drugiej wyjątkowa przystępność.

Zagrali ponad 850 koncertów na całym świecie, byli gośćmi najważniejszych sal koncertowych i festiwali. Ich koncerty były transmitowane przez BBC, WDR3, Polskie Radio 2 i 3, O1 oraz Koreańską stację MBC.

TOŁHAJE

Zespół Tołhaje został założony w 2000 r. przez Janusza Demkowicza i Damiana Kurasza. Po krótkim czasie dołączyli do nich pozostali członkowie: Tomasz Duda, Łukasz Moskal, Maria Kulik, Piotr Rychlec i Maciej Cierliński. Koncertowali na wielu scenach w Polsce i na świecie (Czechy, Niemcy, Słowacja,
Ukraina, Algieria, Wielka Brytania czy Węgry).
W swojej twórczości grupa czerpie głównie inspiracje z polsko-ukraińskiego pogranicza kulturowego, szczególnie z tradycji muzycznej grup etnicznych zamieszkujących
Bieszczady. Nazwa Tołhaje oznacza z węgierskiego zbójników grasujących w Beskidach. W czerwcu 2002 r. grupa reprezentowała Polskę na XXIII Festiwalu Europejskiej
Unii Radiowej – EBU, w Mölln (Niemcy). Odwiedzili także Afrykę reprezentując Polskę, na Festiwalu Europejskiej Muzyki w Algierze. Od jesieni 2013 r. zespół współpracował przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do serialu „WATAHA” produkcji HBO. W wyniku tej współpracy ukazała się płyta „Czereda”, na której oprócz utworów wykorzystanych w serialu pojawiły się̨ także nagrania z koncertu na żywo, z towarzyszeniem lwowskiej i rzeszowskiej orkiestry smyczkowej – to jedyne takie połączenie w kręgu muzyki folk.
„Mama Warhola” to tytuł czwartej płyty zespołu Tołhaje. Album zawiera pieśni ludowe wykonane pierwotnie przez Julię Warholę, matkę słynnego Andy’ego Warhola.

Maria Kulik – śpiew
Damian Kurasz – gitary
Janusz Demkowicz – gitara basowa
Maciej Cierliński – lira korbowa
Jakub Madejowski – perkusja
Jakub Mietła – akordeon, klawisze
Tomasz Nowak – trąbka

HAPPY VILLAGE ORCHESTRA

Grupa podróżujących muzyków i zespół łączący tradycyjny folk z wielu regionów świata z funkowym duchem i afrykańskim pustynnym
bluesem. Występujemy przede wszystkim dla szczególnego rodzaju publiczności, skupiającej się na tych, którzy pochodzą z regionów nieuprzywilejowanych, dla tych, którzy są wykluczeni ze świata zewnętrznego ze względu na położenie geograficzne, konflikty zbrojne, biedę czy klęski żywiołowe.
Naszym celem jest dotarcie do tych ludzi, niesienie im muzyki i rozrywki w ich codziennych zmaganiach. Wierzymy również, że tego rodzaju działania przyciągają uwagę polityczną, społeczną i medialną na takie regiony. Od 2024 roku grupa rusza na trase po Polsce. To żywiołowe show i duża dawka tanecznej energii.

Skład zespołu:

Igor Spolski (mandoline, voice)
Iza Lamik (bass, voice)
Dom Tomczak (kbds)
Jasiu Winiarski (el. guitar)
Krzysztof Mika (drumset)

SOKÓŁ ORCHESTRA

Sokół Orchestra to projekt będący odzwierciedleniem fascynacji muzyką etniczną, zwłaszcza tą wykonywaną przez instrumenty blaszane. Główny nacisk został położony na unikalny styl grania na tych instrumentach, charakterystyczny dla Bałkanów. Obok potężnej dawki bałkańskiej energii są tu również melodie z terenów Polski. Niektóre tak stare, że prawdopodobnie pamiętają jeszcze czasy przedchrześcijańskie. Jest to więc próba uchwycenia ogólnosłowiańskiego temperamentu i sposobu odczuwania muzyki. Powrót do tego, co pierwotne i nieokiełznane. Nietypowe harmonie, pozorny nieład i charakterystyczna „dzikość serca” sprawiają, że tę muzykę, graną z pasją i niezwykle zmysłową, bardziej się czuje niż słyszy.

Założycielem zespołu jest Przemek Sokół – trębacz i kompozytor, mający na swoim koncie współpracę z tak różnorodnymi artystami jak Katarzyna Gaertner, Justyna Steczkowska, Maciej Maleńczuk czy Michał Szpak. Dzięki dużej rozpiętości fascynacji muzycznych, jego gra nabiera wyrazistego charakteru, wywodzącego się z jazzowych korzeni, co w połączeniu z wpływami muzyki etnicznej daje oryginalną poetykę.

Przemek Sokół – lider zespołu, trąbka, wokal
Piotr Bednarczyk – trąbka