Uczniowie z gorlickich szkół podstawowych wzięli udział w naftowym larpie, czyli połączeniu gry fabularnej z teatrem improwizowanym. Wydarzenie odbyło się w Pałacu Długoszów, co pozwoliło przenieść się uczestnikom w czasie o ponad 100 lat!
Jest lato 1908 roku, Borysław. Jedna z borysławskich firm naftowych – KajzerOil, której właścicielami jest rodzina Głębockich – trafiła na ogromne złoża ropy naftowej. Do rozbudowy kopalni potrzebuje kapitału na inwestycje. Pieniądze mogą się pojawić dzięki utworzeniu spółki z francuską firmą „Or Noir Association” – jej przedstawiciele właśnie przybyli do Borysławia. Po miesiącach negocjacji i rozmów toczących się na zagranicznych rautach, Głęboccy wreszcie podejmą u siebie francuską rodziną. Zgodnie z planem głów rodzin, więzi biznesowe wzmocni mariaż córki Głębockich z najstarszym synem Carellów.
Połączenie sił może spowodować, że KajzerOil stanie się największą spółką naftową w Galicji. Dzienne wydobycie ropy spowoduje nadprodukcję tego surowca i spadek cen. Dla mniejszych kopalń pozbawionych nowoczesnych maszyn będzie to koniec biznesu. Dlatego też zgodę na zawiązanie spółki musi wydać Towarzystwo Naftowe z Władysławem Długoszem na czele, które obrady zapowiedziało na sobotę.
W tym samym czasie do gry wchodzi konkurencja ze Schodnicy – hrabina Susłowska – właścicielka jednej z kopalń w tamtym regionie. Zwiększenie wydobycia ropy w Borysławiu zepchnie jej przedsiębiorstwo w cień. Aby uratować swój biznes postanawia zniszczyć kopalnię KajzerOil. Wybiera dobry moment, gdyż relacje pomiędzy właścicielami kopalni a pracownikami są nienajlepsze. Problemem są bezpieczeństwo pracy i wynagrodzenia.
Czym jest LARP?
LARP to skrót od live action role-playing. Jest to niezwykła forma gry przypominającej sztukę teatralną, w której gracze wcielają się w konkretne role, chociaż znają jedynie ogólny plan rozgrywki. Określone jest miejsce, ogólny scenariusz oraz cel, który mają zrealizować postaci (np. zdobyć określone informacje, przedmioty, rozpoznać w grupie szpiega itp.). Każdy z graczy zna charakterystykę postaci, którą ma odegrać: wie jakie cechy charakteryzują tę osobę, z kim jest jej po drodze, a kogo nie darzy uczuciem. Te ogólne informacje muszą graczom wystarczać, by rozpocząć grę, w czasie której zachowują się i wypowiadają jak aktorzy. Stąd też LARPy są często opisywane jako połączenie gry i teatru.
Rok 2024 jest symboliczny – mija dokładnie 170 lat od zapalenia w Gorlicach pierwszej ulicznej lampy naftowej, a 24 lipca obchodziliśmy 160. rocznicę urodzin Władysława Długosza – pioniera przemysłu naftowego, odkrywcy „naftowego” Borysławia, senatora, posła na Sejm Krajowy, ministra dla Galicji, prezesa Krajowego Towarzystwa Naftowego, zasłużonego dla kraju działacza, społecznika i patrioty. W tym oku pragniemy upamiętnić tą ważną dla historii miasta i regionu postać.
Galeria zdjęć poniżej.
Wydarzenie zorganizowane zostało w związku z realizacją projektu „Władysław Długosz – człowiek nafty”, dofinansowanego z Muzeum Historii Polski w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra”.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”
Galeria zdjęć TUTAJ