Program Dotacyjny „Niepodległa” – edycja 2024
W wyjątkowy sposób otworzyliśmy tegoroczne Dni Gorlic! Na fasadzie wyremontowanego Ratusza zobaczyliśmy niezwykły pokaz świetlny – mapping 3D „Ściana pamięci” z elementami Bitwy Gorlickiej, postacią Łukasiewicza – twórcy przemysłu naftowego oraz prace konkursowe uczniów gorlickich szkół podstawowych.
Wydarzenie poprzedził spektakl pantomimy „Póki my żyjemy”, w wykonaniu uczestników Dziennego Ośrodka Wsparcia Środowiskowy Dom Samopomocy w Gorlicach oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z Chórem Belfersingers.
Spektakl pantomimy opowiadał o zmaganiach Polski w walce o niepodległość. Pantomima „Póki my żyjemy” była swoistą historią osoby uwikłanej w „chorobę duszy”, borykającej się z wewnętrznym rozdarciem, pełnej lęków, niepokoju, poczucia wyobcowania, bez szans na lepsze jutro. W tej sytuacji, wydawać by się mogło bez wyjścia, pojawia się światełko w tunelu. Spektakl został przygotowany pod okiem Haliny Wąsowskiej-Schirmer. Za montaż muzyczny odpowiadał Łukasz Rzeszutek, a za scenografię Marcin Gryzik.
Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także konkurs plastyczny „Pokoloruj swoje miasto”. Zadaniem uczestników było pokolorowanie fasady gorlickiego Ratusza. Najlepsze prace zostały wyświetlone na murach Ratusza oraz zostaną wydane w formie pocztówek, które będzie można odebrać w Pawilonie Historii Miasta Gorlice. Nagrody wręczył burmistrz Rafał Kukla.
Zwycięzcy konkursu w obu kategoriach:
I kategoria – klasy I-IV
- Franciszek Kozioł, lat 8, MZS nr 1 – I miejsce
- Laura DeStefano, lat 6, MZS nr 1 – II miejsce
- Hanna Tajak, lat 7, MZS nr 1 – III miejsce
- Liwia Leszczyńska, lat 8, MZS nr 1 – wyróżnienie
II kategoria – klasy V-VIII
- Hubert Grębski, lat 13, MZS nr 4 – I miejsce
- Wiktoria Brach, lat 12, MZS nr 1 – II miejsce
- Laura Szczerba, lat 12, MZS nr 6 – III miejsce
W nasz projekt włączyli się gorliccy seniorzy, którzy wykonali własnoręcznie biało-czerwone kotyliony. Trafiły one, z rąk harcerzy, do gorliczan podczas wydarzenia. W dwudniowych warsztatach plastycznych (16-17 kwietnia) wzięli udział seniorzy skupieni w gorlickim Klubie Seniora oraz podopieczni Dziennego Domu Seniora. W tworzenie kotylionów włączyli się także uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Gorlicach.
Projekt pn. „Gorlice – historia światłem malowana” Gorlickiego Centrum Kultury i Miasta Gorlice, uzyskał dofinansowanie w kwocie 68 800 zł z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Do programu złożono blisko tysiąc wniosków, spośród których dofinansowanie otrzymało tylko 125, w tym gorlicki.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”