Co wyróżniało dawną „pogórzańską modę”? Dlaczego kobiety nosiły do dziesięciu spódnic na raz? Co to była piekielnica, tybetówka, budrysówka? Między innymi na takie pytania odpowiedź poznają uczniowie klas trzecich gorlickich szkół podstawowych, którzy biorą udział w warsztatach etnograficznych pt. „W malowanej skrzyni wiannej”, organizowanych w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.
Wystawa w szymbarskim skansenie, służy im jako źródło wiedzy o stroju pogórzańskim, jego zdobnictwie i zróżnicowaniu ze względu na wiek, status społeczny i majątkowy.
Na zakończenie zajęć każdy z uczestników ozdobi drewniany szablon z wyciętą parą pogórzańską, malując na nim tradycyjny strój. Zdobytą wiedzę podsumowują przymierzając elementy pogórzańskich strojów oraz wykonując pamiątkową fotografię.
Zajęcia odbywają się w ramach projektu Gorlickiego Centrum Kultury i Miasta Gorlice pn. „Pogórzanie – siła tradycji!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Warsztaty skierowane do najmłodszych mają stać się zachętą do kultywowania tradycji, a także do wstąpienia w poczet „Małych Pogórzan” czyli dziecięcej grupy RZT „Pogórzanie” działającej w Gorlickim Centrum Kultury.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Źródło: UM Gorlice