Dnia 8 stycznia br. odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne, którego organizatorem był Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. W tym roku po raz trzeci, z uwagi na remont Gorlickiego Centrum Kultury, uroczystość miała miejsce w gmachu „Sokoła” przy ul. Jagiełły. Było to spotkanie połączone z wręczeniem nagród burmistrza Miasta Gorlic za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, a także za osiągnięte wyniki sportowe. Spotkanie rozpoczęło się od podziękowań burmistrza Gorlic Rafała Kukli dla jego dotychczasowego zastępcy Łukasza Bałajewicza, który kilka dni temu zakończył swoją pracę w gorlickim magistracie. Głos zabrał również poseł z naszego okręgu Piotr Lachowicz z Nowego Sącza.

W tym roku podczas uroczystości zostały nagrodzone aż  3 grupy z Gorlickiego Centrum Kultury.

Chór Kameralny „Belfersingers”, Grupa plastyczno-malarska „MALARNIA”oraz Regionalny Zepół Taneczny „Pogórzanie” z czego jesteśmy niesamowicie dumni i życzymy grupom  dalszych sukcesów.

Chór Kameralny „Belfersingers”
Chór od 2010 roku działa pod patronatem Gorlickiego Centrum Kultury. Na przełomie 2022/2023 obchodził 20-lecie działalności. Chór w 2023 roku kontynuował realizację projektu „Muzyka rozwija kompetencje społeczne” w ramach programu Erasmus+. Po szkoleniu na Węgrzech pod nazwą „Nauczanie muzyki metodą Koday’a”, w roku 2023 chór uczestniczył w dwóch szkoleniach we Włoszech. Przy tej okazji „Belfersingers” wykonał także koncerty pieśni sakralnej i ludowej. Nowe doświadczenia i umiejętności pozwoliły na prowadzenie zajęć z seniorami Dziennego Domu Seniora w Gorlicach.

Grupa plastyczno-malarska „MALARNIA”
Malarnia to grupa prowadzona przez Tomasza Tajaka, działająca w Gorlickim Centrum Kultury. Tworzą ją ludzie z pasją, którzy są „jednym” inspirującym się wzajemnie organizmem. Grupa z sukcesem prezentuje swoje prace na licznych wystawach i przeglądach. W 2023 roku zrealizowała wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Gabryela w Gorlicach: wystawę „Viva la Vida” zawierającą obrazy inspirowane twórczością meksykańskiej artystki Fridy Kahlo oraz malarskie przemyślenia na temat wierszy Wisławy Szymborskiej zatytułowane „Tutaj”. W Pawilonie Historii Miasta prezentowana była wystawa „Zaloty” towarzysząca Festiwalowi 4 Strony Karpat. Grupa zaproszona została także do uczestnictwa w Ogólnopolskim Plenerze Malarskim „Pińczowskie klimaty” w Pińczowie. Na foyer Gorlickiego „Sokoła” prezentowana jest obecnie wystawa Malarni.

Regionalny Zepół Taneczny „Pogórzanie”
Regionalny Zespół Taneczny „Pogórzanie” powstał w 1965 roku przy Zakładowym Domu Kultury „Górnik” w Gorlicach. Od momentu powstania do współczesności Zespół „Pogórzanie” koncertował w wielu miejscach naszego kraju oraz za granicą, m.in.: na Węgrzech, w Bułgarii, Rosji, Słowacji, Ukrainie, Danii, Francji i Rumunii. Zdobył w tym okresie wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Integralną częścią Zespołu jest Kapela „Pogórzanie”, która towarzyszy mu od początku istnienia. W 2023 roku „Pogórzanie” uczestniczyli w przeglądach i konkursach folklorystycznych: m.in. w XV Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach, gdzie grupa śpiewacza Pogórzan zdobyła wyróżnienie, a Kapela zajęła III miejsce w konkursie „O złotą podkowę Pogórza”, a także w jubileuszowym XV Jarmarku Ludowym w Chorzelowie, gdzie I nagrodę zdobył RZT „Pogórzanie”, a na najwyższym podium stanęła także Kapela. W ubiegłym roku „Pogórzanie” wspólnie z grupami teatralnymi GCK stworzyli wspaniałe widowisko zatytułowane „Pogórzańskie impresje”.

Nie mogło zabraknąć nagród i wyróżnień dla instruktorów i pracowników Gorlickiego Centrum Kultury. W dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury nagrodę otrzymała Agnieszka Mosoń-Malisz. Natomiast wyróżnienia otrzymali Halina Dobek, Barbara Fugiel oraz instruktor pracowni plastycznej Arkadiusz Kapłon.

Agnieszka Mosoń-Malisz
Od 16 roku życia jest członkiem Regionalnego Zespołu Tanecznego „Pogórzanie”. W roli tancerki i solistki reprezentowała zespół na wielu konkursach i przeglądach w kraju, a także za granicą. Od 2022 roku jest kierownikiem RZT „Pogórzanie”. W 2023 roku przygotowała zespół do spektaklu „Pogórzańskie impresje”, który prezentowany był w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera w Gorlicach i Małopolskim Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu. W ubiegłym roku Agnieszka Mosoń-Malisz przygotowała Zespoł do uczestnictwa w przeglądach i konkursach folklorystycznych: m.in. w XV Festiwalu Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach, gdzie grupa śpiewacza Pogórzan zdobyła wyróżnienie, a Kapela zajęła III miejsce w konkursie „O złotą podkowę Pogórza”, a także w jubileuszowym XV Jarmarku Ludowym w Chorzelowie, gdzie „Pogórzanie” zdobyli I nagrodę.
 
Halina Dobek
Halina Dobek z Gorlickim Centrum Kultury związana jest od ponad 40 lat jako specjalista do spraw administracyjnych. Oprócz obowiązków wynikających z zakresu czynności, przez cały okres pracy zajmuje się organizacją imprez estradowych, plenerowych, spektakli teatralnych itp. Halina Dobek aktywnie włącza się także w wydarzenia kulturalne i promocyjne organizowane przez Urząd Miejski w Gorlicach (Jarmark Wielkanocny, Jarmark Bożonarodzeniowy, Festiwal Światła, Festiwal Kolorów) oraz współorganizowane z Gorlickim Centrum Kultury w ramach zadań dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest niezwykle aktywnym członkiem gorlickiego Sztabu – to dzięki Jej zaangażowaniu i skrupulatności zbiórka odbywa się bezproblemowo a Orkiestra gra w Gorlicach nieprzerwanie od 32 lat.
Barbara Fugiel
Barbara Fugiel to osoba zasłużona dla rozwoju gorlickiej kultury, jako długoletni pracownik i instruktor Gorlickiego Centrum Kultury. Wystawiane przez nią sztuki teatralne, prezentowane i nagradzane były na międzynarodowych, ogólnopolskich i wojewódzkich przeglądach teatralnych. Barbara Fugiel jest także autorką scenariuszy spektakli i wydarzeń kulturalnych.  Przez wiele lat była opiekunem Teatru ognia i światła GCK „GLOSS – IGNIS”, których działał w Gorlickim Centrum Kultury od 2015 roku oraz teatru Eksperymentalnego GCK „ERGO” działającego od 2011 roku. Jest pomysłodawczynią i koordynatorem konkursów recytatorskich oraz odbywających się w Gorlicach eliminacji powiatowych przeglądów twórczości artystycznej, m.in. Ogólnopolskiego Konkursu  Recytatorskiego oraz Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Bajdurek”.

Arkadiusz Kapłon
Arkadiusz Kapłon instruktor Gorlickiego Centrum Kultury. Jeden z autorów projektu fotograficznego, zwieńczonego wystawą zatytułowaną „Lśnieniem przywołanie”. Zdjęcia powstały w ramach wspólnego projektu artystycznego z Natalią Pacana-Roman oraz Teodorem Włoskiem, które są adaptacją tekstów literackich Zygmunta Haupta. Fragmenty prozy, stały się inspiracją zdjęć skłaniających odbiorców do refleksji, poprzez swój klimat, tajemniczość i malarskość. Projekt wprowadzał odbiorców w świat literackiej i wizualnej gry. Jest dialogiem pomiędzy pięknem słowa, a mocą obrazu. Wystawa wieńcząca projekt, której wernisaż odbył się we wrześniu 2023 roku w Oficynie Dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku, wpisała się w gorlicki „Festiwal im. Zygmunta Haupta” i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Kolejnym nagrodzonym laureatem za osiągnięte wyniki w upowszechnianiu kultury fizycznej i sportu został Piotr Kretowicz.

Piotr Kretowicz
Trener Gorlickiego Klubu Szachowego Kornuty oraz instruktor Gorlickiego Centrum Kultury. Drużyna pod jego okiem zdobyła między innymi awans do Centralnej II Ligi Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów, utrzymała się i wzięła udział w II lidze Drużynowych Mistrzostw Polskich Juniorów, utrzymała się i wzięła udział w II lidze Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów, a także (po uprzednim awansie) w Finałach Mistrzostw Polski Juniorów do lat 18 w szachach klasycznych.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom, którzy zostali wyróżnieni w obszarze kultury i sportu oraz życzymy dalszych sukcesów.

Najważniejszą nagrodę, czyli statuetkę Dersława Karwacjana otrzymał Maciej Serafin – ambasador Miasta Światła,kierowca wyścigowy, kilkukrotny Mistrz Polski i Europy, promotor zdrowego stylu życia! Statuetka wręczona przez burmistrza Rafała Kuklę to podziękowanie za życiowy dorobek i wybitne zasługi dla Miasta Gorlice.

Maciej Serafin – gorliczanin, od najmłodszych lat jego pasją jest motoryzacja i prędkość – z wielkimi sukcesami ściga się w barwach Orlen Teamu i oczywiście Gorlic – Miasta Światła. Jako ambasador kampanii profilaktycznej „No promil – no problem” edukuje i inspiruje najmłodszych. Jest także aktywnym Członkiem Automobilklubu Bieckiego i posiada Międzynarodową Licencję Kierowcy FIA stopnia C – Roads.

Swoją historię z motosportem rozpoczął od dwóch kółek. W 2000 roku wystartował w Motocyklowych Mistrzostwach Polski. Zdobył 4 miejsce w BMW Cup i tytuł II Wicemistrza Polski w Superbike. Jednak to była dla niego tylko „rozgrzewka”. Z czasem przesiadł się na 4 koła – w Renault Clio RS, którym zdobył Mistrzostwo Europy w grupie IV podczas zawodów European Hill-Climb Championship. Zrobił to jako pierwszy Polak! Po żółtym pocisku – bo tak określał swój 300-stu konny wyścigowy samochód – przyszedł czas na 600-set konne Mitsubishi Lancer Evo X i kolejny start w European Hill-Climb Championship. Oczywiście z sukcesem! W 2023 roku Maciej Serafin zdobył kolejny tytuł Mistrza Europy, tym razem w grupie 4. W minionym roku uplasował się także na III miejscu w klasyfikacji generalnej tych prestiżowych zawodów.

Na swoim koncie ma także Mistrzostwa i Wicemistrzostwa Polski w ramach Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski: w 2019 r. zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie A/PL 2000 samochodów zamkniętych i Wicemistrza Polski w Górskich Samochodowych Mistrzostwach Polski w grupie A/PL samochodów zamkniętych kategorii I. W 2020 został Mistrzem Polski w klasie 5b, a w 2021 II Wicemistrzem Polski w klasyfikacji klasy 5a.

Jako jeden z nielicznych Polaków, w 2021 roku wystartował w słynnym Wyścigu Górskim Trento – Bondone we Włoszech, co było to nie lada wyzwaniem. Jest to jedna z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych tras na świecie mająca ponad 17 km, 240 zakrętów i 9% wzniesienia.

Odznaczony m.in.: Złoty Gigant Motorsportu Radia Kraków 2023, Sportowiec Roku 2022 – mężczyzna w powiecie gorlickim w Plebiscycie Sportowym 2022, Sportowiec Roku 2022 – mężczyzna woj. Małopolskiego w Plebiscycie Sportowym 2022, Nagroda Burmistrza Miasta Gorlice 2021.

Jego wymarzona impreza samochodowa, to start w słynnym amerykańskim Pikes Peak International Hill Climb – czego serdecznie życzymy!

Spotkanie było okazją do podsumowania Roku 2023 w Gorlicach. Zgromadzeni goście obejrzeli m.in. Miasto Światła – Jasny cel podróży i  Festiwalu Światła 2023.
W swoim wystąpieniu Rafał Kukla podsumował miniony rok, który upłynął pod znakiem bardzo ważnych inwestycji dla naszego miasta.
Poinformował też gości o planach na ten rok oraz podziękował wszystkim za współpracę w minionym 2023 roku.

Tego wieczoru nie zabrakło wyjątkowej oprawy muzycznej. W tym roku, wydarzenie uświetnili członkowie bandu Miasta Światła pod kierownictwem Rafała Pajora. 
Zgromadzeni licznie goście, wysłuchali m.in. kolędy „Przybieżeli do Betlejem” zagraną instrumentalnie w opracowaniu Rafała Pajora.

Na zakończenie spotkania, Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla oraz Przewodniczący Rady Miasta Gorlice Robert Ryndak złożyli najserdeczniejsze życzenia. Na koniec wszyscy zebrani goście wznieśli noworoczny toast.

Projekt i wykonanieAgencja Reklamowa TDesign Center - Reklama - Poligrafia - Skład DTP - Strony internetowe
Skip to content